Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Wattage | 100W |
| Light Color | Cool White |
| Housing Material | Die Cast Aluminium |
| IP Rating | IP65 |
| Usage/Application | PETROL PUMP, WARE HOUSE , SHADE , GO DOWN. |
| Model Name/Number | DDE_CNP_100W |
| Lighting Color | Cool White |
| Beam Angle | 90 |
| Operating Temperature | -10 TO 55 |
| Weight | 2.760 KG |
| Dimensions | 375 X 375 X 65 mm |
| Lifetime | 50000 hours of LED liespan |
| Lumen | 179 Lm/W |
| Country of Origin | Made in India |
100W LED canopy Light , body material is aluminium dia cast IP65/IP66 , LED OSRAM HIGHPOWER 5050 WITH OPTICALLENS,use PCB aluminium and driver is IP67 waterproof , input voltage 230V ac , P.F. is >0.95 also 4Kv inbuilt surge protection and up to 10KV extra ( if requirements) , 2 year warranty period cover.
Uses - Petrolpump , shade, WhareHouse, Godown.
Benifits - Energy saving , Long life, 90 degree Focuse.
Additional Information:
- Item Code: DDE_CNP_100W
- Production Capacity: 100 PIECE/DAY
- Delivery Time: DEPENDS ON QUANTITY
- Packaging Details: STANDARD PACKING.